ECOtrend » Novinky » ECO trend se podílí na posuzování životního cyklu

ECO trend se podílí na posuzování životního cyklu a uhlíkové stopy pro Škoda Auto

tmava1

Náš tým zajišťoval pro Škodu Auto a její novinku – Enyaq IV – v roce 2021 kritické přezkoumání studie životního cyklu tohoto elektromobilu. Z ní pak vyplynuly údaje o uhlíkové stopě, které jsme ověřili. Studie posuzování životního cyklu (Life Cycle Assessment, LCA) je kromě dokladování parametrů pro stanovení uhlíkové stopy vhodná také pro porovnávání různých produktů nebo technologií, zamýšlených i realizovaných změn ve výrobě, pro plánování systémů environmentálního managementu (EMS) apod.

LCA je také vstupním podkladem pro Environmentální prohlášení produktu (Environmental Product Declaration – EPD), které se stává standardem produktové certifikace a marketingové komunikace především ve stavebnictví, ale nejen tam. EPD je environmentálním „životopisem“ produktu, který stále častěji vyžadují odběratelé na západoevropském trhu. Není tedy pouze ekoznačkou, ale souborem informací, které slouží k propagaci užitných vlastností produktů a jsou zároveň využitelné k řízení environmentálních aspektů výrobních i navazujících procesů (např. staveb).  

V uplynulých letech roce jsme zpracovali EPD, včetně podkladové studie LCA pro řadu produktů a společností, např. Wienerberger (cihly Porotherm), Rockwool, Saint Gobain divize Weber a divize Rigips, nebo fasádní panely ruské společnosti Bildex. Zkušenosti máme již od roku 2008 za tu dobu jsme vytvořili desítky LCA a EPD a zajistili jejich certifikaci u autorizované společnosti.

 

 

CNG plus